A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Повернутись до каталогу

Зловживання при видачі спецдозволів для зняття та перенесення родючого шару ґрунту

Середній
рівень ризику
Дата перегляду ризику: 15.06.2021 року
ОПИС РИЗИКУ:

Відповідно до положень Земельного кодексу України для того, аби розпочати будівництво нового об’єкта на земельній ділянці землевласник або землекористувач повинен зняти й перенести родючий шар ґрунту у спеціально визначене місце. З цією метою громадянин має отримати спеціальний дозвіл від Держгеокадастру та розробити окремий робочий проєкт землеустрою, зібравши при цьому велику кількість документів. Це використовується недоброчесними посадовцями Держгеокадастру для отримання неправомірної вигоди за видачу спеціальних дозволів, що обумовлене можливістю затягувати строки та відхиляти заяву без вагомих на те причин.

Сприяє поширенню корупційних практик також суперечність у законодавчих нормах, адже Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» містить вичерпний перелік документів для отримання дозволу на виконання будівельних робіт, який не передбачає дозволу на перенесення ґрунту. Колізія дозволяє забудовнику ігнорувати дотримання будь-яких вимог при перенесенні ґрунтів. Крім того, в Україні відсутній перелік ділянок, де був перенесений родючий шар ґрунту, а також обсяги знятого родючого шару, що додатково створює ризик продажу ґрунту на тіньовому ринку

Джерела ризику

Недосконалість нормативного регулювання

Суперечність законодавчих норм між Земельним кодексом України та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»

Індивідуальна недоброчесність

Відсутність ефективних механізмів реагування на порушення

Стратегічні наслідки

Порушення правил екологічної безпеки, екологічне забруднення територій та водних ресурсів

Зниження родючості ґрунту

Зниження ефективності управління у сфері земельних відносин

Порушення прав та законних інтересів суб’єктів землекористування

Погіршення інвестиційного клімату

Корупційні наслідки

Службове підроблення (ст. 366 ККУ)

Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою (ст. 368 ККУ)

Зловживання владою або службовим становищем з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди (ст. 364 ККУ)

СПОСОБИ МІНІМІЗАЦІЇ РИЗИКУ
Нормативні
  1. Внести зміни до Земельного кодексу України, виключивши положення про те, що власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади. Натомість надати право переносити ґрунтовий покров ділянок на підставі розробленого у встановленому законом порядку робочого проєкту землеустрою    
  2. Внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими збільшити розмір штрафу за зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок з порушенням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, визначених у документації землеустрою, або за відсутності такої документації
Процедурні

Розробити спрощену, електронну та повністю прозору процедуру зняття та перенесення родючого шару ґрунту, яка буде мати геопросторову прив’язку до земельної ділянки, з якої знятий шар ґрунту. Звітність про використання знятого родючого шару ґрунту із прив’язкою до сформованих земельних ділянок має бути у публічному доступі

Індикатори виконання плану дій

Прийняття та імплементація законопроєкту № 2194 "Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин"

Відповідальний суб’єкт
Верховна Рада України
Потреба у фінансових витратах
НЕ ПОТРЕБУЄ
Підтвердження існування ризику
Реєстр судових рішень
Суть справи:
За версією слідства, службові особи Софіївсько-Борщагівської сільської ради, відділу Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі та відділу містобудування та архітектури, з метою одержання неправомірної вигоди, всупереч інтересам служби та в інтересах третіх осіб, всупереч вимогам чинного законодавства України прийняли низку управлінських рішень щодо двох земельних ділянок, оціночною вартістю понад 2 млн грн, які дали змогу здійснити зняття та перенесення родючого шару ґрунту земельної ділянки без отримання у встановленому законом порядку спеціального дозволу. Таким чином, службові особи здійснили незаконне заволодіння ґрунтовим покривом земель, а також умисно допустили порушення правил екологічної безпеки, унаслідок чого спричинено екологічне забруднення територій та водних ресурсів, що розташовані у Києво-Святошинському районі Київської області. Розслідування триває.
Дата рішення 13.08.2019
Суть справи:
Заступник Голови Державної інспекції сільського господарства України в Кіровоградській області, будучи службовою особою, одержав від виконавчого директора ТОВ ВКФ «Велта» неправомірну вигоду в розмірі 357 000, 00 грн., за отримання дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву із земельної ділянки площею 1 га та 50 га (загальна площа 51 га).
Дата рішення 01.04.2019
ПЕРЕЙТИ ДО ВСІХ ПІДТВЕРДЖЕНЬ
Засоби масової інформації
Прокуратура Волинської області здійснює процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні про вчинене виконувачем обов’язків директора державного підприємства «Волинський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» підбурювання до надання керівником одного з волинських акціонерних товариств неправомірної вигоди службовим особам Головного управління Держгеокадастру у Волинській області. З початку лютого до 4 березня 2019 року посадовець всіляко намагався переконати керівника господарського товариства, що питання погодження, видачі та підписання дозвільних документів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, важливе для господарської діяльності товариства, не вирішиться без надання 70 тис. грн. у якості "подяки" посадовцям Головного управління Держгеокадастру в області.
ПЕРЕЙТИ ДО ВСІХ ПІДТВЕРДЖЕНЬ
Реєстр порушників
ПЕРЕЙТИ ДО ВСІХ ПІДТВЕРДЖЕНЬ
Тегування:
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр