A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Повернутись до каталогу

Зловживання при укладанні договорів про спільну діяльність (спільну обробку ділянки)

Високий
рівень ризику
Дата перегляду ризику: 20.04.2021 року
ОПИС РИЗИКУ:

Інструментом для тіньового виведення державних та комунальних земель є корупційні зловживання правом постійного користування земельною ділянкою підприємств, установ та організацій, що належать до державної та комунальної власності. Чинне законодавство обмежує повноваження постійних користувачів щодо розпорядження земельними ділянками. Натомість поширеною практикою серед таких суб’єктів є укладення договорів про спільну діяльність (обробку земельної ділянки). Цей вид договору походить із положень Цивільного кодексу України, зокрема ст.ст. 1132 - 1143, а також ст. 176 Господарського кодексу України, які передбачають право суб’єктів господарювання разом здійснювати господарську діяльність для досягнення спільної мети, без утворення єдиного суб’єкта господарювання.

Водночас земельним законодавством такий вид правочину не передбачений, що зумовлює існування прогалини нормативно-правового регулювання, та призводить до поширення корупційних практик. Так, для реалізації корупційної схеми посадова особа за неправомірну вигоду або за відсоток від прибутку укладає договір спільної діяльності для обробки земельної ділянки з окремим суб’єктом господарювання. Інформація про укладені спільні договори та земельні активи державних підприємств, які є предметом таких договорів, не міститься у жодному реєстрі, тож перевірити, хто саме обробляє землі та на яких умовах неможливо. У непоодиноких випадках так звані «договори про спільну діяльність» взагалі не передбачають розподілу прибутку на користь установи, якій на праві постійного користування передана ділянка з державної або комунальної власності.

Джерела ризику

Недосконалість нормативного регулювання

Відсутність реєстру земельних ділянок державної та комунальної власності, які знаходяться на праві постійного користування, а також реєстру укладених договорів про спільну обробку земельних ділянок

Індивідуальна недоброчесність

Стратегічні наслідки

Неефективне використання земельних ресурсів

Втрата прибутку державних та комунальних підприємств

Сповільнення економічного зростання країни

Корупційні наслідки

Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 ККУ)

Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою (ст. 368 ККУ)

Зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 ККУ)

Підкуп працівника підприємства, установи чи організації (ст. 354 ККУ)

СПОСОБИ МІНІМІЗАЦІЇ РИЗИКУ
Нормативні
  1. Внести до Земельного кодексу України зміни, якими надати повноваження сільським, селищним та міським радам та їх виконавчим органам вилучати земельні ділянки комунальної власності із постійного користування відповідно до встановленого порядку
  2. Внести зміни до Земельного кодексу України, якими запровадити оновлену, цифрову процедуру проведення земельних торгів
Процедурні

Провести аудит земель, переданих у постійне користування підприємствам, установам та організаціям державної та комунальної власності, оцифрувати дані та внести відомості до порталу Національної інфраструктури геопросторових даних

Індикатори виконання плану дій

Прийняття та імплементація законопроєкту № 2194 "Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин"

Відповідальний суб’єкт
Верховна Рада України
Потреба у фінансових витратах
ПОТРЕБУЄ
Підтвердження існування ризику
Реєстр судових рішень
Суть справи:
Начальник Південно-Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України уклав з фізичною особою-підприємцем договір про спільну обробку земельної ділянки площею 20,5 гектар. За умовами договору ФОП як сторона за договором був зобов’язаний власними силами й засобами провести санітарну рубку лісу на відведеній лісосіці. При цьому будь-яких матеріальних зобов’язань на КЕВ м. Миколаїв як сторону договору покладено не було. Прибуток, який мав бути отриманий учасниками договору від спільної діяльності, підлягав розподілу пропорційно понесеним фактичним витратам на виконання робіт, тобто одержання прибутку для квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони у місті Миколаїв умови зазначеного договору не передбачали. Після укладення договору начальник квартирноексплуатаційного управління, як службова особа, з корисливих мотивів, та з метою особистого незаконного збагачення зажадав одержати від ФОП неправомірну вигоду у виді частини коштів, одержаних від збуту продуктів рубки лісу. Факт отримання неправомірної вигоди на суму 264 тис. грн підтверджується в ході досудового розслідування. Посадову особу визнано винною та призначено покарання у виді двох років обмеження волі.
Дата рішення 15.07.2013
ПЕРЕЙТИ ДО ВСІХ ПІДТВЕРДЖЕНЬ
Засоби масової інформації
Північний апеляційний господарський суд залишив в силі рішення Господарського суду Сумської області, яким було визнано недійсним договір про спільну обробку (використання) земельної ділянки площею 140 га, розташованої на території раніше Пологівської та Височанської сільських рад (на даний час об’єднаної територіальної громади Чернеччинської сільської ради), що був укладений між Квартирно-експлуатаційним відділом міста Полтави (відповідач -) та ТОВ «Лебедюк» (відповідач 2), та зобов’язано останнього звільнити вказану земельну ділянку.
За позовом Сумської місцевої прокуратури Господарським судом Сумської області прийнято рішення про визнання недійсним договору про спільну діяльність та повернення в комунальну власність земельної ділянки площею 50 га та вартістю близько 12,4 млн грн. Раніше встановлено, що у березні 2020 року між сільською радою та фізичною особою-підприємцем укладено договір про спільне користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення на території Сумського району. Однак укладений договір спільної діяльності по суті є прихованим договором оренди землі. Допущені порушення стали підставою для визнання такого договору недійсним та його скасування.
ПЕРЕЙТИ ДО ВСІХ ПІДТВЕРДЖЕНЬ
Реєстр порушників
ПЕРЕЙТИ ДО ВСІХ ПІДТВЕРДЖЕНЬ
Тегування:
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр