За версією слідства, службові особи Національної академії аграрних наук за попередньою змовою із службовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування, без відома Кабінету Міністрів України, погодження Верховної Ради України, прийняли рішення, внаслідок яких у період з 2012 по 2016 роки з державної у приватну власність вибули земельні ділянки ДП ДГ «Чабани» загальною площею близько 100 гектарів, віднесені до особливо цінних земель.
Слідство встановило, що однією з ланок виконавців корупційної схеми був директор державного підприємства «Чабани». З метою заволодіння особливо цінною землею державного підприємства директор ДП «Чабани» забезпечив підготовку та підписав лист на адресу Головного управління Держземагентства в Київській області про відмову від права постійного користування земельною ділянкою підприємства площею 15,12 га, а також забезпечив підготовку необхідних для цього документів.
Надалі, у тому числі на підставі цього листа, Держземагентство у Київській області видало наказ, яким і вилучило особливо цінну землю у ДП «Чабани». У результаті такого рішення ділянки перейшли у власність наперед визначених осіб. Серед отримувачів ділянок – співробітники Служби безпеки України, посадовці НААН, Міністерства аграрної політики та інших органів влади. Загалом ці особи отримали 144 ділянки, на 138 із яких права власності вже оформили. Розслідування цих актів детективи Національного антикорупційного бюро ведуть з 2017 року, розслідування триває.
14 березня 2019 року семи особам повідомлено про підозру у розкраданні особливо цінної землі в Києво-Святошинському районі, в результаті чого інтересам держави завдано збитків в розмірі майже 44 млн грн.
Детективи НАБУ встановили, що впродовж 2013-2014 років підозрювані ініціювали ухвалення низки рішень, внаслідок яких понад 15 га державних земель незаконно перейшли в приватну власність. Йдеться про ділянки в передмісті Києва (село Гатне), які мали статус особливо цінної землі й повинні були використовуватися виключно з дослідницькою метою.