Перелік платних послуг, які може надавати заклад вищої освіти визначений у Постанові КМУ "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами освіти, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності" від 27 серпня 2010 року № 796. Додатково ці послуги визначаються у Статутах ЗВО, інших документах внутрішнього регламенту закладу про надання платних послуг, зокрема і Кошторисах. Платні послуги наповнюють спеціальний фонд закладу освіти, тому адміністрація зацікавлена в тому, щоб ці послуги мали попит.
Досить часто, щоб наповнити спеціальний фонд бюджету закладу, адміністрація вимагає від учасників освітнього процесу купувати платні послуги: брендована продукція університету, поліграфічні послуги, примусова участь студентів у платних наукових заходах (платна публікація наукових робіт, сплата організаційного внеску за участь у науковому заході).
Особливо гостро такі умови можуть ставитись під час захисту кваліфікаційних робіт або випускних іспитах здобувачів вищої освіти. Також такі вимоги можуть стосуватися і науково-педагогічних працівників та співробітників ЗВО.
Незнання здобувачами вищої освіти своїх прав або небажання/невміння їх відстоювати.
Недофінансування закладів освіти з бюджету, що створює велике фінансове навантаження на спеціальний фонд закладу, який наповнюють платні послуги.
Недоброчесність посадових осіб закладу вищої освіти.
Зниження репутації закладу вищої освіти серед студентів та абітурієнтів.
Формалізація та імітація наукової діяльності та відповідно демотивація учасників освітнього процесу до професійного розвитку та наукового пошуку.
Підкуп працівника підприємства, установи чи організації (ст. 354 ККУ).
Зловживання владою або службовим становищем з метою примусу придбавати платні послуги виключно у закладі вищої освіти (ст. 364 ККУ).
Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (ст. 172-7 КУпАП).
Дисциплінарна відповідальність посадових осіб, які зловживають своїми повноваженнями - звільнення з посади.
За вчинення корупційного чи пов’язаного з корупцією правопорушення відомості про таку особу вносяться до Реєстру корупціонерів (ст. 59 Закону України “Про запобігання корупції”).
Відповідно до заходів мінімізації.