Суб’єкт господарювання уклав договір оренди земельної ділянки комунальної власності, але строк дії такого договору сплив. За виникнення таких обставин орендар має подати заяву про продовження строків оренди земельної ділянки до відповідного органу місцевого самоврядування, а також підписати додаткову угоду. Натомість орендар домовляється з посадовими особами не сплачувати потрібні кошти до місцевого бюджету, а за менші гроші як неправомірну вигоду, продовжувати користуватись земельною ділянкою.
У непоодиноких випадках хабар за пропущені строки подачі заяви про продовження оренди, за обіцянку не повідомляти правоохоронні органи та за «дозвіл» користуватись ділянкою без офіційної сплати до бюджету вимагає сама посадова особа. Крім того, за отримання неправомірної вигоди посадова особа може поновити договір, попри те, що орендар не виконував своїх обов’язків та не мав права на поновлення договору.
Індивідуальна недоброчесність
Відсутність публічного реєстру орендованого майна комунальної та державної власності
Відсутність дієвих механізмів контролю за дотриманням строків дії договорів оренди
Зменшення надходжень до місцевих бюджетів
Гальмування темпів економічного зростання к раїни
Порушення прав та з аконних інтересів суб’єктів землекористування
Спотворення конкурентних механізмів ринку
Зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 ККУ)
Незаконне збагачення (ст. 368-2 ККУ)
Внести зміни до Закону України «Про оренду землі», встановивши обов’язковість оприлюднення інформації про процедуру оренди земельних ділянок комунальної та державної власності