A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Повернутись до каталогу

Можливість посадових осіб ОМС (засновника) умисно формувати залишки освітньої субвенції з метою подальшого привласнення бюджетних коштів

Високий
рівень ризику
Дата перегляду ризику: 07.02.2023 року
ОПИС РИЗИКУ:

Залишки коштів за освітньою субвенцією на кінець бюджетного періоду зберігаються на рахунках відповідних місцевих бюджетів. Використати їх можна у наступному бюджетному періоді з урахуванням цільового призначення субвенції та на видатки, визначені КМУ.
З метою привласнення коштів освітньої субвенції під час використання її залишків на закупівлі засновник може формувати залишки освітньої субвенції шляхом економії коштів на: заробітну плату та доплати працівникам закладів освіти; невиплаті відпрацьованих замін уроків в обмін на надання вчителям відгулів; комунальні послуги під час дистанційного навчання.
Найлегше привласнити кошти можна при проведенні процедур публічних закупівель з порушеннями, щоб вивести кошти на підконтрольних або пов’язаних осіб.
Також існує практика, коли засновник у змові з адміністрацією школи економлять на преміях та замінах протягом року, щоб в кінці року розподілити зекономлені кошти у вигляді премій лише між лояльними працівниками закладу освіти в обмін на неправомірну вигоду (відкат).

Джерела ризику

Відсутність розрахункових показників оптимального забезпечення навчальних закладів з розрахунку на учня, що не дає змоги визначити заклади із неадекватно низькими витратами субвенції протягом року.
Дискреційні повноваження органу управління освітою щодо освоєння бюджетних коштів.
Залежність оплати праці вчителя від призначених адміністрацією закладу годин знижує ймовірність, що вчителі будуть скаржитись.
Відсутність контролю з боку громадськості за освоєнням коштів.

 

Стратегічні наслідки

Втрата довіри громади до органу

Особисті репутаційні втрати для керівництва громади

Втрата/недоотримання бюджетних коштів

Прийняття рішень всупереч інтересам

Корупційні наслідки

Притягнення до юридичної відповідальності посадових осіб органу за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень

СПОСОБИ МІНІМІЗАЦІЇ РИЗИКУ
Нормативні
Не застосовується
Процедурні

Ініціювати перед МОН розроблення методичних рекомендаціїй щодо розрахунку мінімального рівня фінансування забезпечення функціонування загальноосвітніх навчальних закладів (спільно з ЦОВВ та ОДА).
Для ОМС та шкіл з фінансовою автономією:
під час бюджетного планування сформувати список потреб, які ОМС закриє у разі наявності залишків освітньої субвенції, який сформувати прозоро із залученням батьків і вчителів та розмістити на вебсайтах ОМС та відповідних шкіл.

Індикатори виконання плану дій

Відповідно до заходів мінімізації

Відповідальний суб’єкт
Органи місцевого самоврядування
Потреба у фінансових витратах
НЕ ПОТРЕБУЄ
Підтвердження існування ризику
Тегування:
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр
65534-65534