A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту
Повернутись до каталогу

Зловживання посадовими особами, до компетенції яких належить прийняття рішення про примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану

Високий
рівень ризику
Дата перегляду ризику: 19.12.2022 року
ОПИС РИЗИКУ:

Відповідно до положень ст.ст. 511, 238 Митного кодексу України товари – безпосередні предмети порушення митних правил та відповідні документи, необхідні як докази у справі про порушення митних правил, можуть тимчасово вилучатися та поміщуються на склад митного органу. Посадові особи митних органів з посиланням на закони України «Про правовий режим воєнного стану» та «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, постанову Кабінету

Міністрів України від 25.08.2022 № 1340 «Про Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 No 186-р «Про передачу майна для потреб Збройних Сил», у змові, зокрема, з підрозділами територіальної оборони, зловживаючи службовим становищем, можуть відчужувати конфісковані товари, які ввозилися на територію України від виглядом гуманітарної допомоги, у власних інтересах або інтересах третіх осіб. Таке відчуження може здійснюватися без рішення військового командування та не в інтересах підрозділів Збройних Сил України.

Джерела ризику

Складне та не узгоджене законодавство з питань вилучення майна в інтересах Збройних Сил України в умовах дії правового режиму воєнного стану.

Немає доступних роз’яснень щодо процедури вилучення майна та їх централізованої комунікації до уповноважених органів, що дає змогу посадовим особам тлумачити законодавство на власний розсуд.

В умовах дії режиму воєнного стану немає механізму належного контролю за процедурами вилученням майна.

Стратегічні наслідки

   

Корупційні наслідки

Зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 ККУ).

Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою (ст. 368 ККУ).

Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі (ст. 369 ККУ).

Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (ст. 172-7 КУпАП).

Дисциплінарна відповідальність, в тому числі звільнення особи із займаної посади.

За вчинення корупційного чи пов’язаного з корупцією правопорушення відомості про таку особу вносяться до Реєстру корупціонерів (ст. 59 Закону України “Про запобігання корупції”).

 

СПОСОБИ МІНІМІЗАЦІЇ РИЗИКУ
Нормативні

Міністерству юстиції України спільно з Міністерством оборони України забезпечити видання роз’яснення щодо застосування законодавства про примусове відчуження або вилучення майна в умовах дії правового режиму воєнного стану, повноважень державних органів з цих питань та порядку їх реалізації.

Процедурні

Порушити перед правоохоронними органами питання створення каналу повідомлення про факти незаконного використання гуманітарної допомоги, вчинення інших правопорушень, пов’язаних із забезпеченням гуманітарною допомогою.

Індикатори виконання плану дій

Відповідно до способів мінімізації

Відповідальний суб’єкт
Кабінет Міністрів України
Міністерство оборони України
Міністерство юстиції України
Потреба у фінансових витратах
НЕ ПОТРЕБУЄ
Підтвердження існування ризику
контакт-центр
+38 (044) 200-06-94
працює з 9:00 до 18:00
контакт-центр
контакт-центр