A-
A
A+
A
A
Standart version
Go back to the catalogue

Ймовірність прийняття рішень депутатами місцевих рад, сільськими, селищними, міськими головами, а також посадовими особами ОМС в умовах реального конфлікту інтересів

Високий
рівень ризику
Дата перегляду ризику: 17.01.2023 року
ОПИС РИЗИКУ:

Відповідно до п. 3 ч.І ст. 28 ЗУ "Про запобігання корупції" депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, а також посадові особи місцевого самоврядування зобов’язані не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів. Депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, а також посадові особи місцевого самоврядування під час здійснення службових/представницьких повноважень можуть приймати ті чи інші рішення з метою задоволення свого приватного інтересу чи інтересу близьких їм осіб. Також депутати рад під час голосування можуть на власний розсуд, враховувати/невраховувати зауваження юридичного відділу до проєкту рішення, без належного обґрунтування та, як наслідок, можуть прийматися рішення ради всупереч інтересам громади. Для безперешкодного схвалення неефективних рішень ради або таких, що містять корупційні ризики, створюються та проводяться псевдо громадські слухання з наближеними до ОМС особами, які не здійснюють реальну громадську діяльність.

Джерела ризику

Відсутність внутрішньої процедури повідомлень про наявність реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Відсутність заохочень громадськості з метою контролю проєктів рішень, підготовлених для розгляду на певній сесії.

Відсутність чи невдосконаленість порядку всебічного контролю під час підготовки проєктів рішень, зокрема щодо наявності конфліктів інтересів.

Стратегічні наслідки

Втрата довіри громади до органу

Особисті репутаційні втрати для керівництва громади

Втрата/недоотримання бюджетних коштів

Прийняття рішень всупереч

Корупційні наслідки

Притягнення до юридичної відповідальності посадових осіб органу за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень

СПОСОБИ МІНІМІЗАЦІЇ РИЗИКУ
Нормативні

Положення ЗУ "Про запобігання корупції", якими визначено порядок дій депутатами місцевих рад, сільськими, селищними, міськими головами, а також посадовими особами ОМС в умовах реального конфлікту інтересів.

Положення Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими встановлено відповідальність за вчинення пов’язаних з корупцією правопорушень. Ст. 7 ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування": на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія ЗУ "Про запобігання корупції".

Територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування (ст. 13 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні").

Розроблення та затвердження Кодексу депутатської етики.

Процедурні

Розроблення внутрішнього алгоритму щодо повідомлень про наявність реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Запровадження внутрішнього механізму розкриття інформації про наявність приватного інтересу. Підготовка та поширення серед депутатів та працівників ОМС довідкових матеріалів (інфографіки) щодо процедури (алгоритму) повідомлення про наявність у них конфлікту інтересів, його врегулювання із наведенням прикладів ситуацій виникнення потенційного чи реального конфлікту інтересів.

Забезпечення попередження про відповідальність за прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Забезпечення присутності уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції на засіданнях постійних комісій та сесіях ради. Здійснення аудіо- та/або відеозаписів засідань сесій, а також ведення архівних файлів записів засідань.

Індикатори виконання плану дій

Затверджено внутрішню процедуру повідомлення про наявність конфлікту інтересів

Налагоджена ефективна взаємодія з активною громадськістю з питання попередження та виявлення конфлікту інтересів в громаді

Відповідальний суб’єкт
Органи місцевого самоврядування
Потреба у фінансових витратах
НЕ ПОТРЕБУЄ
Підтвердження існування ризику
Contact-center
+38 (044) 200-06-94
working hours: 9:00 - 18:00
Contact-center
Contact-center