Завищення очікуваної вартості закупівлі

Середній
рівень ризику
Підзвітність власника: Органи місцевого самоврядування
Сфера публічного управління: Місцеве самоврядування
Чого стосується: Проведення закупівель
Дата перегляду ризику: 27.01.2023 року
ОПИС РИЗИКУ:

Можливість посадових осіб засновника на свій розсуд обирати метод визначення очікуваної вартості та штучно завищити очікувану вартість закупівлі в умовах попередньої змови потенційного постачальника з метою незаконного збагачення.

Джерела ризику

Дискреційні повноваження щодо визначення обсягів закупівлі.

Відсутність систем верифікації необхідних обсягів товарів/ робіт/послуг; систем обліку матеріальних ресурсів замовника.

Недостатній розподіл обов’язків з планування закупівель, концентрація повноважень у межах одного структурного підрозділу.

Стратегічні наслідки

Втрата довіри громади до органу

Розтрата  бюджетних коштів

Корупційні наслідки

Притягнення до юридичної відповідальності посадових осіб органу за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень

СПОСОБИ МІНІМІЗАЦІЇ РИЗИКУ

Розробка внутрішньої політики закупівель, яка передбачає детальну регламентацію прав та обов’язків відповідальних осіб замовника щодо планування закупівель, систему внутрішнього контролю та розподілу функцій, яка виключає концентрацію повноважень у межах одного підрозділу (особи).

Моніторинг цін при здійсненні закупівель відповідальним структурним підрозділом замовника, який ініціює закупівлю, з обов’язковим наданням результатів моніторингу у складі обґрунтування необхідності внесення закупівлі до Річного плану.

Використання аналітичних модулів для моніторингу цін (bi.prozorro.org, clarity-project.info, acm-ua.org).

Використання Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275.

Проведення замовником попередніх ринкових консультацій при плануванні закупівель та організації їх проведення для аналізу ринку, у тому числі отримання рекомендацій та інформації від суб’єктів господарювання відповідно до ч. 4 ст. 4 ЗУ «Про публічні закупівлі».

Індикатори виконання
плану дій
Відповідальний суб’єкт
Потреба у фінансових витратах
Розроблено внутрішню політику закупівель. Надано результати моніторингів цін при здійсненні 100% закупівель. При здійсненні 100% закупівель використовуються аналітичні модулі для аналізу цін та використовуються Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі. Проведені попередні ринкові консультації при плануванні 100% закупівель та організації їх проведення для аналізу ринку. Отримано відповідні рекомендації.
Органи місцевого самоврядування
НЕ ПОТРЕБУЄ
Підтвердження існування ризику
Тегування: